Według danych na rok 2018 w Polsce na cukrzycę choruje 2,9 mln Polek i Polaków, dla lepszego zobrazowania tematu, co 11 osób powyżej 18 roku życia cierpi na problemy z podwyższonymi cukrami1. Warto pamiętać, że są to oficjalne dane, a wiele osób jest niezdiagnozowanych lub ma stan przedcukrzycowy albo insulinooporność. Cukrzyca wiąże się z innymi chorobami, pogarszając ogólny stan zdrowia i zwiększając predyspozycje do rozwoju innych problemów zdrowotnych.

Dobrze zbilansowana dieta, odpowiednia regeneracja, zdrowy styl życia oraz aktywność fizyczna, to pierwsze i podstawowe narzędzia wpływające na prewencję cukrzycy oraz wspomagające jej leczenie. Warto także utrzymywać masę ciała na zalecanym poziomie i w przypadku nadwagi lub otyłości zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Bez tych elementów choroba będzie dalej postępować, a jakość życia i wyniki będą się pogarszały.

Jeżeli w Twojej rodzinie były problemy z cukrami lub insuliną, masz objawy które mogą Cię niepokoić, masz podwyższoną masę ciała, zadbaj o swoje zdrowie, wykonując regularnie badania, uprawiaj aktywność fizyczną regularnie oraz zadbaj o prawidłową dietę z wykluczeniem cukrów prostych.

Objawy które mogą wskazywać na problemy z cukrami to najczęściej:

  • Uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, problemy z koncentracją
  • Zwiększona senność
  • Zwiększone pragnienie oraz głodu
  • Częste oddawanie moczu
  • Nagła utrata masy ciała

 

1https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/cukrzyca-w-liczbach